Marka mı, OEM mi?

Spread the love

Bu yazıda; sizlere markalı ürün ile OEM ürün arasındaki fark nedir markalı ürün mü tercih edilmeli? Yoksa OEM olarak mı tercih edilmeli bunun üzerinde duracağım?

Marka Nedir?

Benzer ürünleri ya da hizmetleri başkalarının ürün ya da hizmetlerinden ayırt etmek üzere kullanılan ya da belirli bir hizmetin sunulması sırasında kullanılan  marka olarak tanımlanmaktadır. Sözcükler, Sayılar, Harfler, Şekiller, Ürünün Şekli veya Ambalajı ile bunların birlikte sunuluşları marka olarak değerlendirilmektedir.

Marka insanlar üzerinde psikolojik olarak bir algı yaratarak o ürene karşı güven oluşturur. Bir ürünü alırken ile incelediğimiz özelliklerinden birisi de markasını duyulmuş, bilindik bir marka olup olmadığıdır. Çoğu şirket marka değeri sayesinde ürünlerini kitlelere ulaştırır. İşte markalaşmanın önemi burada önümüze çıkmaktadır.

OEM Nedir?

OEM, “Original Equipment Manufacturer” yani orijinal ekipman üreticisi anlamına gelmektedir. Peki ne demek oluyor orijinal ekipman üreticisi; bir örnekle açıklamak gerekirse, bir bilgisayar markası düşünün bu markanın bilgisayarlarında ram, ekran kartı, harddisk, wifi kartı… Bir sürü donanım var, bu donanımları başka firmalar üretiyor ve bu bilgisayar markasına gönderiyor. Sonra bu donanımlar marka ve firma bünyesinde toplanarak birleştiriliyor. Aynı şey araba üreticileri ve daha bir çok sektör için de geçerli. İşite bu donanımlar, parçalar. bilgisayar firmasına gönderilmeden direk fabrikadan çıktığı gibi satıldığında OEM oluyor.

Markalı ürünlerle OEM ürünler arasındaki farklar neler?

Aslında kalite açısından hiçbir fark yoktur. Çünkü aynı ürün faklı firmalar tarafından farklı marka adları altında satılıyor. Ancak marka adını duyurmuş olan firma ürün ve özelliklerinden çok marka adını satarak kar ediyor. Bu da markaya olan güvenin fazla olmasından dolayı insanların gözünde kalite yaratıyor. Temel olarak OEM ürünle Orijinal Markalı Ürün arasında kalite açısından hiçbir fark yoktur. Görselde gördüğünüz Midea firmasının ürettiği ürünler yine görselde göreceğiniz diğer markalar tarafından kullanılmaktadır ancak bu ürünü dışarıdan alırken Midea adında görmek mi daha cok Güven yaratacak Samsung adı altında görmek mi? İşte marka ve OEM ile anlatmak istenen budur. Seçim sizin.

 


Spread the love