Flash Bellek Nedir, Ne işe Yarar?

16 GB Flash Bellek
Spread the love

flash bellek sandiskFlash bellek elektirik gücü kesilse bile içinde sakladığı veriyi tutan ve içerdiği bilgilerin tekrar silinip yazılabildiği bir bellek birimidir. Flash bellekler yapısal olarak RAM’lere benzer burada kasıt üzerindeki bilgilerin bir süre sonra silinip tekrar yazılmasıdır. Ancak RAM’lerde bunu bilgisayarınız otomatik olarak yapar, flash bellekte ise bunu manuel olarak yapmanız gerekir. Yani içerisine yazılan bir veriyi kendiniz silmeniz gerekir, öte yandan da kullanımsal olarak bakıldığında ise bir nevi küçük boyutlu harddisk görevi görmektedir yani flash belleğin içerisine yazılan bir bilgi, siz silmediğiniz sürece orada saklanacaktır.

Flash Bellekler kapasite bakımından ise farklılık gösterebilir. 1 GB’den 1 TB’ye kadar çeşitli kapasitede flash bellekler bulabilirsiniz. Ancak günümüzde en yaygın olarak kullanılan kapasiteler ise 8 GB16 GB ve 32 GB’lik flash belleklerdir. Veri aktarmada ve depolamada pratik bir çözüm sunduğu için de zamanla CD ve DVD’lerin yerini almıştır.

kalem flash bellekanahtarlık flash bellekahşap flash bellek

 

kartvizit flash bellek

Flash bellekler bildiğimiz klasik şekillerinin yanı sıra müşterilerin ilgisini çekmek için farklı şekillerde de tasarlanabilir ancak işlevi aynıdır. Örneğin; anahtarlık, kalem, çeşitli hoş görünen şekiller, promosyonel olarak kullanılmak için kartvizit şeklinde bile flash bellek bulabilirsiniz. Gelişen teknoloji ile veri aktarma, yazma depolama ihtiyacımız doğmuş ve bu da flash bellekleri hayatımızın bir parçası haline getirmiştir.

Flash Bellekler Ne işe Yarar

Flash bellekler veri depolamaya saklamaya ve ya bir cihazdan başka bir cihaza veri aktarmada bir araç olarak kullanılır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta veri yazdırılırken flash bellek çıkarılmamasıdır. Yazdırma anında çıkarırsanız dosyaların yazıldığı kadarını alabilir ve içindeki dosyalar düzgün çalışmayabilir. Bir diğer önemli husus ise dosyalarınızın virüslü olmasması aksi takdirde flash bellekteki veriyi kartvizit_flash_bellek_başka bir cihaza aktarırken o cihaza zarar verebilir.

Flash belleklerin bir kullanım alanı da promosyon ürünü olarak bazı şirketlerin tanıtım aracı olmasıdır. Çeşitli şekillerdeki Flash belleklerin üzerine baskı yaptıran bazı şirketler bunları müşterilerine ve iş çevresine dağıtarak tanıtım yapmaktadır. Hatta promosyon flash bellekler üreten bazı firmalar da ortaya çıkarmıştır Türkiye’de bu konuda uzmanlaşan Dijital Promosyon firmasını buradan inceleyebilirsiniz. Günümüzde flash bellekler iş dünyasının ve sanal dünyanın ayrılmaz bir parçası olmuştur


Spread the love